Ako vybrať 3D pero?

3D pero je kreatívny nástroj, ktorý sa teší vzrastajúcej popularite ako medzi deťmi, tak u dospelákov. Okrem tvorby nových tvarov a dekorácií predstavuje aj spôsob, ako lacno opraviť rôzne predmety dennej potreby. S akými druhmi náplní 3D perá pracujú a ako sa s nimi pracuje?

3D pero je kreatívny nástroj, ktorý sa teší vzrastajúcej popularite ako medzi deťmi, tak u dospelákov. Okrem tvorby nových tvarov a dekorácií predstavuje aj spôsob, ako lacno opraviť rôzne predmety dennej potreby. S akými druhmi náplní 3D perá pracujú a ako sa s nimi pracuje?

Doba čítania 5 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Ako 3D pero funguje a na čo ho možno využiť?

3D pero je v podstate malá 3D tlačiareň, ktorá sa drží v jednej ruke ako klasická propiska. Je však ťažšie a širšie. Do pera sa zasúva filament (struna, najčastejšie plastová), ktorý sa vo vnútri taví a cez horúci hrot je v polotekutom stave vytláčaný von. Po nanesení na požadovaný povrch začína postupne chladnúť a znova tuhnúť.

3D perá majú obvykle niekoľko ovládacích tlačidiel, ktoré umožňujú počas "kresby" meniť teplotu tavenia aj rýchlosť, ktorou materiál postupuje. Zahriatie na prevádzkovú teplotu je obvykle indikované svetelnou kontrolkou, alebo informáciou na LCD displeji.

3D pero je možné využiť pre výrobu dekorácií, priestorových kresieb, postavičiek, sošiek, šperkov a množstvo iných trojrozmerných predmetov. Fanúšikovia 3D tlače a majitelia 3D tlačiarní môžu 3D ceruzky použiť na opravu nevydarených výtlačkov.

3D ceruzka

Parametre 3D pier

Materiál filamentu

Hmota, ktorú pomocou 3D pera môžete pretvárať na ľubovoľné tvary, sa nazýva filament. Ten je možné zakúpiť v mnohých rôznych farbách aj materiáloch. Každý materiál má trochu iné vlastnosti a vyžaduje inú teplotu tavenia. Jednotlivé 3D perá väčšinou dovolia použiť viac rôznych materiálov. Záleží na tom, v akom rozmedzí je možné nastavovať teplotu tavenia.

  • PLA ekologický materiál z rastlinných zdrojov, neprodukuje toxické výpary ani zápach, nižšia teplota topenia, nekrúti sa, vhodný pre deti a začiatočníkov. Nevýhodou je krehkosť, v ohyboch môže dochádzať k lámaniu.

  • ABS - patrí k najpoužívanejším, výborná fyzická aj teplotná odolnosť, ropný produkt, nemal by sa dostať do kontaktu s jedlom.

  • HIPS - veľmi podobné vlastnosti ako ABS.

  • PCL - nízka teplota tavenia, tuhnutie je však pomalšie.

  • TPE - veľmi pružný, vhodný na tvorbu vysoko elastických výtvorov, zvládne všetky ohyby aj zatočenia.

  • PET, PETG - pevné a zároveň flexibilné materiály, odolné voči namáhaniu ohybom.

  • Nylon - pružný, pevný aj odolný materiál, nevýhodou je ťažšie spájanie jednotlivých dielov.

  • PC - patrí medzi najpevnejšie materiály, je veľmi odolný voči lámaniu, vyžaduje veľkú teplotu topenia, potom však pomalšie tuhne. Nehodí sa pre začiatočníkov.

Filament do 3D pera

Teplota trysky

Ak 3D pero neumožňuje regulovať teplotu tavenia, je vhodné iba pre jeden materiál filamentu. Ak chcete používať viac rôznych materiálov, hľadajte pero s možnosťou teplotu regulovať. Čím väčšie je rozmedzie nastaviteľných teplôt, tým v tomto prípade lepšie.

Materiál

Teplota topenia

ABS, HIPS

200 – 250 °C

PLA

180 – 220 °C

PCL

50°C

TPE

220°C

PET, PETG

220 – 260 °C

PC, Nylon

230 – 280 °C

Rýchlosť vytláčania filamentu

Je praktické, keď 3D ceruzka umožňuje meniť rýchlosť, akou je tavený materiál vytláčaný. Základné modely na vytlačenie náplne vyžadujú sústavné tlačenie tlačidla. Filament je tak vytláčaný jednou rýchlosťou, alebo vôbec. Pokročilejšie modely majú vytláčanie náplne automatické, vrátane plynulého alebo krokového nastavenia rýchlosti. V takom prípade sa o plynulý chod nemusíte nijako starať.

Ďalšie funkcie 3D pera

Lacnejšie 3D perá využijete iba na kreslenie, drahšie modely ponúknu aj pokročilejšie funkcie pre spájkovanie alebo vypaľovanie. Vymeniteľné hroty s rôznymi veľkosťami otvorov a nadstavce vám dovolia byť kreatívnejšími.

  • Spájkovanie - stačí vymeniť kresliaci hrot za spájkovací a namiesto filamentu do pera priviesť cievku medeného drôtu.

  • Vypaľovanie - vypaľovací nadstavec môže dosiahnuť teplotu až 480 °C, čo umožní vypaľovanie do kože, dreva a ďalších materiálov.

  • Foam cutting - využitie odporového drôtu na rezanie plastov, penových materiálov alebo plexiskla.

Najčastejšie otázky

Na používaní 3D ceruzky nie je vôbec nič zložité. Ide o podobný princíp práce ako s tavnou pištoľou.

  • Zapojte 3D pero do siete – spravidla 1,5-metrovým USB káblom.

  • Do zadnej časti pera vložte filament, ktorý chcete používať.

  • Po navinutí filamentu počkajte, kým sa pero zahreje na potrebnú teplotu.

  • Pustite sa do kreatívnej tvorby

3D perá sú konštruované tak, aby vyhovovali pravákom aj ľavákom.

3D perá môžu používať aj deti predškolského veku. U tých najmladších odporúčame používať náplň z materiálu PCL, ktorý sa taví už pri teplote 50 °C a nehrozí tak riziko popálenia horúcim hrotom. Vždy však majte deti, ktoré skúšajú 3D kreslenie, pod dohľadom. Odporúčame tiež používať 3D pero nad ochrannou podložkou.